הסיפור שלי

גילי רותם יפרח

כשכבר היה מחשב בבית והתקנו עליו פוטושופ היה קשה לנתק אותי מהמחשב. אני זוכרת שישבתי שעות ארוכות והתעסקתי עם תמונות בפוטושופ, עשיתי דברים מדהימים (לאותה תקופה) ונהנתי מכל רגע, ומיד לאחר השירות הצבאי כבר נרשמתי לקורס קצר שמלמד את התוכנות פוטושופ ופריהנד והוקסמתי ממה שאפשר היה אז לעשות עם התוכנות האלו. סיימתי את הלימודים ונשאר לי טעם של עוד, ידעתי שאני צריכה ללמוד עיצוב. בשנות ה90 התחום לא היה מפותח ולא היו אפשרויות רבות ללימודי עיצוב גרפי בדגש על מדיה דיגיטלית, נרשמתי למכללת חשיפה בכפר הירוק ושם למדתי במשך 3 שנים עיצוב, וידאו, תוכנות, ולמעשה כל מה שקשור למדיה דיגיטלית.

עבודת הסיום שלי הייתה תוכנה ללימוד והכרת חמשת החושים לילדים באמצעות אנימציה ופעילויות שונות, זו הייתה הצלחה גדולה ופתחה לי בהמשך הדרך דלתות בתחום המקצועי. מייד לאחר הלימודים החלטתי שאני רוצה להיות עצמאית, נשארתי בבית והתחלתי לנסות להביא לקוחות, זה היה עוד לפני כניסת הפייסבוק ובחיתוליו של האינטרנט בארץ, הייתי בלי ניסיון מקצועי בתחום והרגשתי שאני לא מתנהלת נכון מול לקוחות. ידעתי שאני חייבת לצבור ניסיון בתחום ולהיות מוכרת יותר והחלטתי להתחיל בקטן, התחלתי לעבוד בחנות צילום בקניון קרית אונו בתפקיד הגרפיקאית הראשית של הרשת. מלבד זה שפיתחתי תמונות עיצבתי הרבה לוחות שנה, פוסטרים, חומרים פרסומיים והתנסתי בתיקוני תמונות. לאחר מספר חודשים הרגשתי שאני צריכה להתקדם וחיפשתי עבודה בסטודיו לעיצוב. בחברת מנטיס ראו את עבודת הגמר שלי ועיצובים שונים שעיצבתי במהלך הלימודים והתקבלתי לצוות עיצוב שם עבדתי כ 5 שנים והתנסתי בעיצוב אתרים ועיצוב לטלפונים סלולרים (אז עוד לא היו טלפונים חכמים).

לאחר 5 שנים מהנות מאוד במנטיס, פוטרתי בשל צימצומים בחברה ומיד התחלתי לעבוד בסטודיו קסיוס שגם שם התנסיתי בעיצוב אתרים ודפי נחיתה. בהמשך עבדתי בסטודיו אינקוד שאיתם עד היום אני עובדת כפרילנס מפעם לפעם והמשכתי ללמוד על תהליכי עבודה עם לקוחות, תהליכי עיצוב אתר ועוד.

לאחר 3 שנים כאשר אני אמא ליאיר בן 3 החלטתי לצאת לדרך עצמאית, חלום שהיה לי עוד כזכור בתחילת הדרך רק שהפעם היה לי ניסיון של שנים ולמדתי הרבה דברים שלא היה סיכוי שאלמד בשום מכללה או אוניברסיטה.

הפעם ההתחלה כבר הייתה פחות קשה, לקוח מרכזי אחד הגיע אליי דרך מנהל פרויקטים שעבד איתי במנטיס ואחרכ גם באינקוד, לקוח אחר הגיע אליי דרך ההנהלה של אינקוד ומשם כבר העובדה שאני עצמאית עברה מפה לאוזן. ברור שבמהלך הדרך היו עליות ומורדות, היו זמנים של עבודה מטורפת והיו זמנים של שקט תעשייתי. במהלך השנים הבאות התווספו עוד שני ילדים למשפחה ולאחר כל לידה לא עבדתי כמה חודשים ובכל פעם מחדש הייתי צריכה להניע מחדש את העסק אבל לא התייאשתי והיום הגעתי בדיוק למה שרציתי וחלמתי עליו.
הדרך הייתה קשה ורוויות מכשולים וטעויות שעשיתי. אף אחד לא לימד אותי איך להיות עצמאית, איך להשיג לקוחות בצורה נכונה, איך לנהל את העסק מבחינה כספית או מבחינת ניהול זמן וסדרי עדיפויות. הכל למדתי בדרך הקשה עד שגיבשתי לעצמי תהליכי עבודה נכונים, אקסלים מסודרים של הוצאות והכנסות, אקסלים של הכנסות עתידיות, מטרות ואפילו חלומות.

מאז ומתמיד הייתי יצירתית ו'טכנית'.

הייתי רוקמת, תופרת, מכינה יצירות עם פייטים ומה לא… עם זאת הייתי מאוד טכנית - תמיד מתקנת ובונה כל מיני דברים, אם זה פנצ'ר באופניים, צעצוע מכני שהתקלקל וכל מה שהיה צריך לבנות או לתקן.

גדלתי בשנות ה 80 לפני עידן המחשבים וכשאבא שלי קנה את הקומודור 64 קשה לתאר את ההתרגשות שהייתה אז בבית, זה היה אחד מפלאי הטכנולוגיה בזמנו. הבעיה היחידה בקומודור שההפעלה שלו הייתה מאוד ארוכה, בערך 20 דקות של הקשת קודים והמתנה. לאף אחד לא הייתה הסבלנות לזה ורצו להגיע לעיקר, כך יצא שכמעט תמיד אני הייתי ממונה על התפקיד הזה ואפילו נהנתי מזה :) 

Gili.jpg

תמיד אהבתי עיצוב, תמיד אהבתי תוצרים אסטטיים שנראים טוב, אני אוהבת שמשקיעים את הנשמה באתרים, בדפי נחיתה ובכלל בעיצוב כי רואים את זה בתוצאה הסופית וזה שווה גם אם היה קשה במהלך הדרך. אני אוהבת לעזור ללקוחות שלי לחשוף את עצמם לעוד ועוד לקוחות ולצאת מבועת הפייסבוק לעולם האינטרנט הרחב. היום אני גם מעצבת אתרים ודפי נחיתה וגם בונה אותם בפלטפורמות שונות, אם זה וויקס וורדפרס שופיפיי או סמוב ורב מסר. בשנים האחרונות התחלתי להעביר הרצאות וסדנאות, תמיד חשבתי שאין לי את הכישרון לעמוד מול קהל, אף פעם לא היה לי את הביטחון ובעקבות כל מה שעברתי היום אני עומדת מול קהל בביטחון ומעבירה את הידע שלי הלאה.

חייבת לומר שאני נהנית מכל רגע של היותי עצמאית, נהנית מכל אתר שאני מעצבת ומכל עסק שאני מעצבת עבורו, אני בוחרת את הלקוחות שאיתם אני רוצה לעבוד ולשמחתי הם בוחרים אותי. תהליכי העבודה שלי עם כל לקוח מובנים ומסודרים מה שמשרה ביטחון אצל הלקוח, אני מאוד מקפידה על הפרטים הקטנים ומאוד מאוד קשובה ללקוח ולא משחררת את הלקוח עד שהוא ממש מרוצה.

היום לאחר 7 שנים של עצמאות, אני יכולה לומר בביטחון מלא שאני בטוחה שבחרתי את העבודה והמסלול המושלמים עבורי.

MyStory.jpg